Vaimne hügieen e. meele raustamine

Järgnevate harjutuste saladused on lihtsus ja nende tegemine.

1. Kõndimine. Iga päev leida endale sobiv aeg ja minna kõndima. Oluline on sealjuures, et ei kiirusta kuhugi ning, et kaasas pole segavaid asju (kõndimiskepid, kõrvaklapid, nutiseadmed jne). Minimaalne aeg kõndimiseks on 15 min.

2. Hingamisele keskendumine. Rahulikus kohas istudes lasta mõtetel rahuneda. Seejärel keskenduda hingamise jälgimisele (nii, et lased õhul pehmelt voolata ninas ja nuusutad õhu lõhna). Kui hingamine on juba rahunenud, siis lihtsalt loendada hingamisi, kuni kümne sisse- ja väljahingamiseni.

3. Kõndimine hingamise jälgimisega. Kõndida kiirustamata ja kõrvaliste asjadeta (kõndimiskepid, kõrvaklapid, nutiseadmed jne). Siia lisandub veel keskendumine sammudele ning hingamisele. 4 sammu kestab sissehingamine, järgneva 2 sammu ajal teha hingamises paus. Seejärel 4 sammu väljahingamisele ja 2 sammu ajal teha hingamisse paus. Soovitatav on käia 30 minutit, millest 5-10 minutit jälgida hingamist.

Iga harjutust võiks teha vähemalt 1 kuu järjest. See on minimaalne aeg, et aju ja keha saaks harjutusega harjuda ning meel neid tehes rahuneda. Seejärel vahetada see välja järgmise harjutuse vastu.

Vaimne hügieen vajab igapäevast hoolt nagu näiteks hammaste pesemine. Mingi aja pärast muutub see seesmiseks vajaduseks.