Metsakümblus

Töötressist, nutiajastu lõksudest ja muust tingituna töötab meie aju pidevas ülekoormuses. See on tõsine väljakutse meie meele heaolule ja tervisele. Metsakümblus aitab tänapäeva rööprähklevas maailmas fookuses ja elus püsida.

Metsakümbluse* mõiste võttis 1982. a. kasutusele Jaapani metsandusagentuuri direktor Tomohide Akiyama. Ta ei tähistanud sellega otsesõnu suplust metsas, ometi kümmeldakse“ kõiki oma meeli, kasutades metsa keskkonda. Nõnda kogetakse loodust vahetult ja muututakse ise loomulikumaks.

Ka Eesti taiji isa, Rein Siim, on öelnud, "inimeses peab looduse mõju olema natuke suurem, kui ühiskonna mõju. See tagab meie bioloogia loomuliku funktsioneerimise ja piisava jõuvaru rühmas ja ühiskonnas aktiivseks tegutsemiseks.“

Rein Siimu Taiji Kool viib läbi metsakümblust, mis on mõeldud eelkõige gruppidele. Taiji Kooli metsakümblused toimuvad looduskaunites kohtades. Lihtsustatult liigutakse koos looduses. Kõndimine ja enda ning ümbruse jälgimine on inimesele loomupärane ning avaldab just oma lihtsuses väga sügavat mõju. Aga tegu pole tavalise jalutuskäiguga. Tähtis on tähelepanu juhtimine meele seisundile. Meele rahustamiseks ja avardamiseks tehakse kümblusesse mitmed peatuseid. Kogenud juhendaja toetab kümbleja sise- ja välisvaatlused, hingamist ning hoiab kümbluse lihtsust ja fokusseeritust.

Lisaks meele rahustamisele aitab metsakümblus leida üles oma sisemist väge. Mitte keegi teine ei saa meid aidata nii mõjuvalt, kui me ise. Hea on enda meeleseisundi, tervise ja heaolu eest hoolitsemist alustada kohe.

* Jaapani keeles shinrin-yoku.

Ajakiri Tiiu 2023 juuli numbrist leiad ka infot.